Sex sau dragoste?

Mai Mult
acum 10 ani 6 luni #311 de harababura
Sex sau dragoste? was created by harababura
Stiu care este diferenta intre sex si dragoste, dar nu stiu de ce, am eu impresia ca dupa mai multi ani impreuna, a face dragoste de fiecare data pare prea clasic. Poate o partida de sex din cand in cand nu strica! (cu sotul/sotia, bineinteles!)

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

Mai Mult
acum 10 ani 6 luni #324 de pink_lady
Replied by pink_lady on topic Sex sau dragoste?
Cred ca termenul "a face dragoste" e putin demodat. In capul meu cel putin... Eu prefer sa ii spun sex, mi se pare muuult mai interesant! :woohoo:

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

Mai Mult
acum 10 ani 6 luni #334 de Andreus
Replied by Andreus on topic Sex sau dragoste?
Sex-ul este una si dragostea este alta. Chiar si cu sotia nu se poate numi sex pentru ca se presupune ca ne iubim sotiile, deci facem dragoste cu ele nu sex. Chiar si simplu folosit cuvantul sex, parca te zgarie pe creier. Pe langa faptul ca suna urat este si mai urat de facut sex. Atunci cand iubesti, faci dragoste, iar cand mergi la o prostituata, faci sex. Chiar daca mergi sa faci sex, sunt convins ca pleci de acolo frustrat, chiar daca pleci mai usor ca ai ejaculat cu succes dupa un sex lipsit de inima si suflet.
Sex-ul nu doar ca nu este implinitor, dar imi da sentimentul ca ne face sa devenim inumani, sa ne comportam ca niste salbatici. Cu fiinta cu care facem sex, poate ca este mai usor ca nu avem nici o obligatie, pt ca dupa ce facem sex ne imbracam si plecam, dar noi ca oameni sunt convins ca nu facem nici macar 2 parale.
Cred ca fiecare dintre noi de fapt cautam acea implinire chiar si sexuala si de acea mergem din floare in floare in cautarea florii care ni se potriveste, dar noi cel mai adesea nu avem timp sau rabdare sau pur si simplu fugim de dragoste, pt ca iubirea, dragostea te face sa iti iesi din rolul tau, din mecanismele tale, te face sa devi mai bun, mai tandru, mai iubitor, mai...altfel decat esti.
Dupa ce faci dragoste esti implinit, se trezeste in sufletul tau tandretea, se amplifica iubirea, esti unit cu cerul, cu fiinta iubita, esti una cu toate si toate sunt una cu tine. Cand faci sex esti gol, golit de tot ce este mai sfant in sufletul tau, te simti parasit de viata, pustiit. Sex-ul nu aduce nimic viu in inimile noastre, dar ia si orice farama de bucurie. Dupa o partida de sex, poate pe moment spui ce ...bine a fost si ce grozav ma simt, dar aproape imediat apare golul din sufletul tau pustiu. Dupa ce faci dragoste, esti viu, te simti liber, ai sentimentul ca zbori, ca poti face orice...de ce oare ? Tocmai de acea, ca dragostea iti da aripi, te inalta, pe cand sex-ul te coboara, te face sa nu mai fi nici macar om, si o fiinta fara suflet.
Asa putem intelege de ce toti iubitorii de frumos au cantat, iubirea, dragostea. Poetii au scris poezii despre dragoste, pictorii au incercat sa cuprinda in lumina si culoare iubirea.... Dar unde ati vazut macar un singur iubitor de frumos sa ridice in slavi sex-ul?
Vedeti deci ca sunt niste diferente si nu sunt deloc mici. Iar ca o completare la ce inseamna ssex si ce inseamna dragoste. am gasit un articol pe care va invit sa il cititi. Iata si cateva randuri ca sa va faca sa citit diferentele dintre sex si dragoste:
'' Cuvântul sex a ajuns să fie atât de mult utilizat în ultima vreme. Peste tot auzim de sex, sex, și iarași sex. Dar între a avea o partidă de sex și a face dragoste există oare vreo diferență? Este dragostea mai mult decât a face sex? Sau a face sex este ceva mai mult decat a face dragoste? Aceste întrebări ne apar ca fiind firești atunci când dorim să descoperim ce înseamnă a face dragoste și ce înseamnă a face sex.''
Aici puteti citi mai departe

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

Mai Mult
acum 10 ani 6 luni - acum 10 ani 6 luni #338 de Andra79
Replied by Andra79 on topic Sex sau dragoste?
Cred ca interpretarea termenilor tine de imaginatia fiecaruia.
E clar ca exista o diferenta intre partenerul de viata, la care tii cu toata fiinta ta, si o persoana oarecare, cu care te simti bine si cam atat, te imbraci si pleci acasa, vorba ta.

Poate interpretarea tine si de varsta, mie, de exemplu, nu prea imi place sa spun ca fac dragoste, prefer termenul sex, tocmai pentru ca ma duce cu gandul la tot felul de pozitii, la patul nostru, la tot ce tine de viata sexuala. Cand aud 'a face dragoste', mintea mea pleaca in anii '50....
Last edit: acum 10 ani 6 luni by Daniela.

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

Mai Mult
acum 10 ani 6 luni #365 de Ina
Replied by Ina on topic Sex sau dragoste?
Da, depinde... in capul meu, stiu ca fac dragoste :) dar daca ii propun ceva sotului, deobicei folosesc cuvantul sex, suna mai incitant! Intr-un final, nu conteaza cum ii spune, conteaza sa fie placut pentru amandoi :)

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

Mai Mult
acum 10 ani 5 luni #514 de elsiea
Replied by elsiea on topic Sex sau dragoste?
Dragoste, clar! Adica, na, mi se pare mult mai romantic sa facem dragoste si sa ne unim ca doua picaturi de apa. Sexul e ceva rapid, asa il vad eu.

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

Timp creare pagină: 0.613 secunde