Cum vorbim cu adolescentii?

Mai Mult
acum 9 ani 11 luni #3155 de LoveDr.
Asta cred ca e cea mai mare provocare a unui parinte: sa vorbeasca in asa fel cu un adolescent incat sa fie totul ok. Adolescentii sunt foarte rebeli, in special in ziua de azi. Cum e mai bine sa vorbim, deci, cu adolescentii?

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

Mai Mult
acum 9 ani 11 luni #3172 de eu_sunt_catalin
Ce de furca au avut ai mei cu mine cand eram asa... acuma regret, dar cand ai 15-16 ani nu te gandesti ca si parintii au sentimente ce pot fi ranite.

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

Mai Mult
acum 9 ani 11 luni #3184 de elsiea
Replied by elsiea on topic Cum vorbim cu adolescentii?
Uhuhh... ce provocare :D Desi nu toti sunt asa, daca stii sa-i educi de mici, nu se vor comporta ca niste "rebeli" :)

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

Mai Mult
acum 9 ani 11 luni #3193 de Mimi
Replied by Mimi on topic Cum vorbim cu adolescentii?
Sa stiti ca eu n-am avut probleme din astea. Desigur, ca adolescenti, toti copiii se cred mai destepti, mai invatati, mai da-i incolo de parinti :D Dar daca stii sa vorbesti frumos cu ei ai numai de castigat.

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

Mai Mult
acum 9 ani 10 luni #3511 de eu_sunt_catalin
Cred ca unui adolescent ar trebui sa-i arati ca ai incredere in el, ca ia decizii mature, chiar daca de fapt nu le ia, trebuie sa-i iei in considerare parerea si dorinta de a fi independent. Asta cred ca e secretul.

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

Mai Mult
acum 9 ani 10 luni #3822 de Marta_eu
As zice ca depinde cum ti-l cresti.. serios acuma, daca il inveti ce inseamna respectul si asa mai departe, nu vei avea probleme cu copii.

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

Timp creare pagină: 0.696 secunde