Cum gatim mancarea mai putin grasa?

Mai Mult
acum 10 ani 3 săptămâni #2570 de Marta_eu
Cred ca bucataria noastra, cea romaneasca, este destul de grasa si daca nu suntem atenti punem la kile pe noi.....
Oare cum am putea sa gatim mai putin gras si mai mult sanatos?
Eu cred ca renuntarea la pane-uri si cartofi prajiti e o solutie. Alte sfaturi aveti?

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

Mai Mult
acum 10 ani 3 săptămâni #2586 de Luci
Noi am ales sa gatim cu ulei de masline, chiar daca e mai scump decat cel normal. Beneficiile legate de sanatate sunt imense pentru a face economie..
De asemenea, as spune, renunta la prajeli si la mezeluri, in special cele grase.
Alege sunca in loc de salam, alege branza feta in loc de cascaval, sunt tot felul de alegeri pe care le poti face ca sa mananci sanatos.

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

Mai Mult
acum 10 ani 3 săptămâni #2592 de Ina
Intrebarea era "cum gatim", nu cum inlocuim :)
Desi ideile lui Luci sunt chair ok :)

Despre cum gatim.... pai... eu cred ca si smantana afecteaza mancarea, smantana e grasa de felul ei. Untul la fel, evita untul in retete pe cat posibil :)

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

Mai Mult
acum 10 ani 3 săptămâni #2614 de Carmencita
Nu inteleg de ce atatea dezbateri.
E simplu, in loc de mancare prajita, alegeti mancarea fiarta sau pe abur, la fel cum, in loc de rantas, alegeti sa gatiti fara, lasati sa fiarba mancarea mai mult la foc mic si nu trebuie sa adaugati faina sau ulei sau ce stiu eu ce.

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

  • Tina
  • Vizitator
  • Vizitator
acum 9 ani 11 luni #3328 de Tina
Replied by Tina on topic Cum gatim mancarea mai putin grasa?
Asta vroiam sa zic si eu :) mancarea se poate gati in multe feluri, se poate fierbe, se poate pune pe gratar (inclusiv legumele!) si asa mai departe :)

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

Mai Mult
acum 9 ani 10 luni #3653 de SexyChic
As zice ca cea mai buna solutie e sa gatesti in casa, nu cumparati pe cat posibil mancarea si evitati fast food si alte minuni :)

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

Timp creare pagină: 0.628 secunde